Gdzie znajdzie zastosowanie blacha trapezowa?

blacha

Pokrycia dachowe mogą być wykonywane z różnych materiałów. Jednymi z cieszących się największym zainteresowaniem są blachy dachowe, które wybiera się zarówno na budynki mieszkalne, jak i na obiekty użytkowe. Wśród popularnych rozwiązań znajdują się zarówno blachy płaskie układane na rąbek stojący lub leżący, jak i blachodachówki tradycyjne i modułowe. Wielu inwestorów decyduje się jednak na użycie równie dobrej, a zwykle prostszej w montażu i tańszej blachy trapezowej. Przyjrzyjmy się bliżej jej zaletom i zobaczmy, w jaki sposób się ją montuje.

Blacha trapezowa i jej charakterystyka

Blacha trapezowa powstaje na ogół z takiego samego materiału, co blachodachówka lub blacha płaska. Jej rdzeniem jest arkusz blachy stalowej, na którą naniesiono powłokę z cynku w celu wyeliminowania ryzyka pojawienia się korozji. Powierzchnia blachy jest dodatkowo pokrywana warstwą tworzywa sztucznego, które wzmacnia poziom ochrony przed rdzą, a ponadto jest zabezpieczeniem przed substancjami chemicznymi zawartymi w osadzających się na dachach pyłach, ptasich odchodach i rozkładających się liściach. Powłoka z tworzywa nadaje też kolor pokrycia oraz jest barierą niedopuszczającą do uszkodzeń mechanicznych – głównie zarysowań powodowanych przez opadające gałęzie.

W jaki sposób montuje się blachę trapezową i gdzie jest ona używana najczęściej?

Pokrycie z blachy trapezowej wyróżnia się niską masą, a za jego właściwą sztywność odpowiadają zagięcia blachy, nadające jej charakterystyczną strukturę przestrzenną. Z tego powodu można jej używać do dachów ze stosunkowo mało rozbudowaną więźbą dachową, także podczas remontów wiążących się z demontażem starego pokrycia, lecz bez wzmacniania konstrukcji nośnej. Blachy trapezowe montuje się na łatach i kontrłatach, wykorzystując do tego celu specjalne wkręty farmerskie, które są wyposażone w uszczelniającą podkładkę z elastomeru. Najlepiej sprawdzają się na dachach o prostej konstrukcji. Można ich używać przede wszystkim na dachach jedno- i dwuspadowych. Blacha trapezowa sprawdza się na domach jednorodzinnych, a także na budynkach użytkowych od zadaszeń, wiat i garaży po hale magazynowe i produkcyjne.

Przeszukaj tę stronę