Wykonanie odpowiedniego dachu jest najlepszym zabezpieczeniem przed wpływem czynników zewnętrznych, a jednocześnie gwarantuje ochronę przed ucieczką ciepła i zapewnia atrakcyjny wygląd budynku. Wszystkie potrzebne przy pracach tego rodzaju materiały i narzędzia można znaleźć w dobrze zaopatrzonej hurtowni pokryć dachowych. W Ostrowie Wielkopolskim są one dostępne w firmie RomDach, która specjalizuje się również w wykonywaniu prac dekarskich. Poza układaniem nowych dachów, zajmuje się ona także konserwacją istniejących pokryć. Przekonajmy się, na czym to polega i sprawdźmy, kiedy będzie potrzebne.
Dlaczego konserwacja dachu jest potrzebna?
Każde pokrycie dachowe jest narażone na kontakt różnymi czynnikami zewnętrznymi. Zwykle jest to napór wiatru i jego siła ssąca, opady atmosferyczne, a więc deszcz i śnieg, a także rozmaite zanieczyszczenia i pojawiające się na budynku ciała obce. W grę wchodzą tu więc głównie odkładające się pyły, odchody ptaków i różne resztki organiczne, a także rozwijające się na nawiewanej glebie porosty, glony, pleśnie bądź mchy składające się na tzw. korozję biologiczną pokrycia. Nagromadzenie substancji tego rodzaju sprawia, że dach prezentuje się znacznie gorzej, a jego wytrzymałość może ulec obniżeniu, zwłaszcza jeżeli chodzi o pokrycie z blachy dachowej, która może ulec korozji, a w następstwie nawet perforacji.
Co może obejmować konserwacja dachu?
Konserwacja dachu obejmuje różne czynności. W grę wchodzi przede wszystkim czyszczenie pokrycia i usuwanie nieszczelności, naprawa obróbek blacharskich i uzupełnianie elementów zaliczanych do akcesoriów dachowych. Niezbędne może się okazać naprawienie powstałych uszkodzeń np. ponowne nałożenie warstwy zabezpieczającej z tworzywa sztucznego w przypadku pokryć z blachy płaskiej, trapezowej albo blachodachówki. Przy pokryciach bitumicznych często układa się wszelkiego rodzaju łaty czy stosuje uszczelniacze. Oględziny dachu należy wykonywać przynajmniej raz do roku, a jego konserwację w zależności od jego stanu technicznego raz na kilka lat.