Jak dbać o blachodachówkę?

dach

Rodzaj pokrycia dachowego ma znaczenie zarówno dla estetyki budynku, jak i jego funkcjonalności, nie tylko, jeżeli chodzi o poziom ochrony przed opadami atmosferycznymi, ale również wiatrem. Wśród materiałów pokryciowych jednymi z popularniejszych są różne postacie blachy dachowej, a zwłaszcza trwała, łatwa w montażu oraz estetyczna blachodachówka. W Ostrowie Wielkopolskim jest ona dostępna w firmie ROMDACH, która zajmuje się też wykonywaniem usług dekarskich.

Czym się charakteryzuje blachodachówka?

Blachodachówka to odpowiednio wyprofilowane elementy wykonane z arkuszy blachy ocynkowanej, które są przetłoczone w sposób do złudzenia przypominający różne odmiany klasycznej dachówki ceramicznej od tradycyjnej karpiówki po nowoczesną dachówkę segmentową. Jest ona dostępna zarówno w postaci dość dużych fragmentów przygotowywanych specjalnie pod wymiar konkretnej więźby dachowej po dokładnym obmiarze, jak i występuje jako blachodachówka modułowa, która składa się z mniejszych części przypominających spore płyty, na których mieszczą się zwykle dwa lub trzy rzędy przetłoczeń, a szerokość z reguły nie przekracza metra. Zaletą blachodachówki jest jej niewielka masa, co pozwala na ułożenie jej na praktycznie dowolnej konstrukcji więźby bez dodatkowych wzmocnień. Cecha ta sprawia, że sprawdza się ona znakomicie przy remontach i modernizacjach. Co ważne, blachodachówka jest też stosunkowo tania w porównaniu z innymi materiałami, a przy tym wykazuje znaczną trwałość.

Jak konserwować dach z blachodachówki?

Dach z pokryciem wykonanym z blachodachówki, które jest prawidłowo zabezpieczona przed korozją, tj. została zrobiona z blachy ocynkowanej i pokrytej jednolitą warstwą tworzywa, wykazuje dobrą odporność na rdzę i uszkodzenia mechaniczne. Okresowo warto jednak zadbać o usuwanie gromadzących się na niej zanieczyszczeń. Najlepiej robić to z użyciem popularnej myjki ciśnieniowej, nie zbliżając jednak za bardzo dyszy do powierzchni, by silny strumień nie uszkodził powłoki zabezpieczającej. W przypadku, gdyby na dachu pojawiły się zarysowania lub podobne uszkodzenia mechaniczne, warto po usunięciu ogniska korozji, zastosować odpowiednio dobraną farbę zabezpieczającą.

Przeszukaj tę stronę