Do zabezpieczenia dachu przed działaniem wiatru oraz opadami wykorzystuje się rozmaite materiały, jednak szczególnym zainteresowaniem cieszą się różne rodzaje blachy pokryciowej od paneli po blachodachówkę. Wśród nich coraz częściej wybiera się zarówno blachę płaską, jak i panele dachowe na rąbek, ich ułożenie wymaga jednak skorzystania z firmy oferującej profesjonalne usługi blacharsko-dekarskie. W Ostrowie Wielkopolskim w pracach tego rodzaju specjalizuje się Romdach, zajmujący się również hurtową sprzedażą pokryć. Przekonajmy się, jaka jest specyfika pokryć łączonych na rąbek i sprawdźmy, jak układa się w tej technologii panele.
Na czym, polega łączenie blach na rąbek stojący?
Elementy pokrycia dachowego muszą zapewniać szczelność, by spływająca po nich woda nie przeciekała do wnętrza, ponieważ uszkodziłoby to zarówno warstwę termoizolacji, jak i konstrukcję więźby dachowej. W przypadku blach płaskiej lub paneli tego typu poszczególne fragmenty pokrycia są ze sobą łączone na tzw. rąbek. Jest to złącze, w którym krawędzie elementów są odpowiednio zagięte, dzięki czemu stykają się ze sobą, a połączenie to jest dwukrotnie zagięte, co sprawia, że woda nie ma możliwości, by przedostać się do miejsca styku blach. Na złączach przebiegających wzdłuż kawałków blachy wraz ze spadkiem stosuje się rąbek stojący, a w przypadku połączeń poprzecznych jest to rąbek leżący.
Jak wygląda układanie paneli na rąbek?
Panele na rąbek układa się na sztywnym poszyciu, zwykle jest to deskowanie zrobione z płyt. Panele mocuje się po zamontowaniu obróbek dachowych, zaczynając od listwy startowej. Ważne jest pozostawianie odpowiednich odległości między panelami, dzięki czemu podczas rozszerzania się blachy ze względu na nagrzewanie się od słońca nie dojdzie do uszkodzenia mocowań.