Jak zabezpieczyć dach przed przeciekaniem?

plama na suficie

Dach to element budowli, który powinien zapewniać skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi – przede wszystkim wpływem wiatru oraz opadów atmosferycznych. Kluczem do uzyskania niezbędnej szczelności pokrycia okaże się zastosowanie odpowiednich materiałów pokryciowych, ale również właściwe wykonanie usług blacharsko-dekarskich. W Ostrowie Wielkopolskim zadania tego rodzaju na wysokim poziomie realizuje firma RomDach, zajmująca się też sprzedażą materiałów pokryciowych. Przekonajmy się, co ma szczególne znaczenie dla zabezpieczenia dachu przed przeciekami.

Jak działa pokrycie dachowe?

Materiał pokryciowy powinien stanowić szczelną barierę dla wody opadowej. Szczególne znaczenie ma właściwe zamontowane jego elementów, tak by nie dochodziło do podciekania, wnikania wody w szczeliny ani cofania się jej pod fragmenty pokrycia wskutek działania wiatru. W tym celu niezbędne będzie zachowanie wymaganego przy konkretnym materiale nachylenia połaci dachowych oraz zadbanie o odpowiednie wykonanie połączeń. Istotne będzie też zwrócenie uwagi na prawidłowe przygotowanie obróbek blacharskich i ich dobry montaż. Woda ściekająca po dachu powinna móc swobodnie spływać z całej powierzchni i docierać do sprawnie działających odwodnień. Warto pamiętać, że wiele problemów ze szczelnością dachu powodują późniejsze prace instalacyjne i uszkodzenia pokrycia np. przy zakładaniu fotowoltaiki.

Co wpływa na prawidłową szczelność dachu?

Obszarem, który ma duże znaczenie dla szczelności dachu, jest krawędź połaci, gdzie woda powinna trafiać do umieszczonych wzdłuż niej rynien, a następnie spływać do rur spustowych i być odprowadzana do podłoża. Wiele problemów może przysporzyć niewłaściwe rozmieszczenie rynien, niezastosowanie właściwego spadku, a także zaniedbania w ich konserwacji skutkujące zbieraniem się zanieczyszczeń blokujących odpływ wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Comment

Przeszukaj tę stronę