Jak zadbać o dach w okresie zimowym?

snieg na dachu

Właściwie wykonany dach jest elementem, który zabezpiecza budynek przed czynnikami zewnętrznymi – przede wszystkim opadami atmosferycznymi i wiatrem, ale także wychłodzeniem i nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza oraz dobiegającym z zewnątrz hałasem. Zimą każde pokrycie dachowe jest również narażone na obciążenie zalegającym śniegiem oraz tworzącym się na połaci lodem. Sposobem, by radzić sobie z zagrożeniami wynikającymi z ich niekontrolowanego osuwania się, jest systematyczne odśnieżanie oraz zastosowanie odpowiednich akcesoriów dachowych. W Ostrowie Wielkopolskim są one dostępne w ofercie firm Rom-Dach. Przekonajmy się, w jakie zabezpieczenia warto zainwestować.

Jak zabezpieczyć się przed spadającym śniegiem i lodem?

Prawidłowo przygotowane pokrycie dachowe powinno znakomicie radzić sobie z przenikaniem wody, problemem pozostaje jednak zsuwający się z połaci lód i śnieg, ponieważ ich bryły mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób przechodzących w pobliżu budynku. Rozwiązaniem, które eliminuje problemy tego rodzaju, jest montaż odpowiednich rozbijaczy oraz płotków przeciwśniegowych. Mogą one mieć postać drabinki lub rurki ułożonej prostopadle do połaci, która rozbija zsuwające się fragmenty oraz zabezpiecza miejsca znajdujące się nad wejściami czy wzdłuż chodników. Montuje się je przede wszystkim na dachach o średnim i małym nachyleniu.

W jaki sposób można zadbać o rynny?

Zamarzająca woda to również wyzwanie dla zamontowanych na dachu odwodnień, ponieważ może ona rozsadzić ich elementy, a także doprowadzić do zerwania rynien czy rur spustowych, które będą nadmiernie obciążone przez dłuższy czas. Sposobem na uniknięcie takich zagrożeń będzie założenie specjalnej instalacji grzewczej, która wykorzystując przepływ prądu przez element oporowy w postaci grubego drutu, podniesie temperaturę na tyle, że nie pozwoli na powstawanie zatorów i umożliwi zachowanie drożności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Your Comment

Przeszukaj tę stronę